Softshelljacka, herr, tillverkad av återvunnen polyester med 300 G/M² 3-lagersmaterial, med återvunnet TPU-membran och mjuk mikrofleece på insidan. Jackan har en omvänd dragkedja framtill och dragkedjeförsedda fickor i sidopanelsömmarna. Den har en justerbar huva med dragsko. Slutet på ärmen är justerbara med kardborreknäppning. Genomtänkt touch med extra dragkedja och ren finish på insidan med återvunnen bindning. Jackan är vattenavvisande med BIONIC-FINISH® ECO (tyg med återvunnet TPU-membran som är vattentätt upp till 5000mm). Vindtät och andas upp till 1500 g/m2/24 timmar. Användningen av äkta återvunnet material och påståenden om miljöpåverkan garanteras med hjälp av AWARE, en fysisk spårare och blockkedjeteknik. Genom att skanna QR-koden får du tillgång till ett särskilt digitalt produktpass. 2% av intäkterna från varje såld produkt kommer att doneras till Water.org. Denna produkt är certifierad enligt OEKO-TEX® STANDARD 100. Finns även i dammodell.
• Återvunnen polyester
• Fullständigt spårbar och blockkedjeverifiering av AWARE?
• Digitalt produktpass och uppgifter om miljöavtryck
• Fluor/PFAS-fri vattenavvisande impregnering
Till digitalt produktpass »
13.34 KG
| Antal | 1 |
|---|---|
| Pris/st | 736,00 |
Svart
| Storlekar | Antal |
|---|---|
| S | |
| M | |
| L | |
| XL | |
| XXL | |
| XXXL | |
| 4XL | |
| 5XL |
| Storlek | 81 x 76 x 3 cm |
| Vikt | 800g |
| Tryckyta | 100 x 100 mm |
| Material | 91 % återvunnen polyester, 7 % återvunnen TPU, 2 % elastan |
| Ursprungsland | CHN |
| Spårbarhet | AWARE Physical |
| Social Compliance | BSCI |
| GPSR-Information | https://wear-iqoniq.com/contact/ product@xdconnects.com |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms och frakt. |
| Nuvarande S | 837 |
| Nuvarande M | 1411 |
| Nuvarande L | 1325 |
| Nästa Leverans L: 2026-10-22 | 400 |
| Nuvarande XL | 817 |
| Nästa Leverans XL: 2026-10-22 | 300 |
| Nuvarande XXL | 581 |
| Nästa Leverans XXL: 2026-10-22 | 100 |
| Nuvarande XXXL | 74 |
| Nästa Leverans XXXL: 2026-10-22 | 100 |
| Nuvarande 4XL | 36 |
| Nästa Leverans 4XL: 2026-10-22 | 100 |
| Nuvarande 5XL | 17 |
| Nästa Leverans 5XL: 2026-10-22 | 100 |
Här kan du snabbt ställa en fråga om produkten, dess pris eller om ditt tryck eller brodyr. Är du tex osäker på vilket tryck du ska välja eller om du vill ha flera tryck på samma artikel än det som går att beställa i shoppen så kontakta oss här eller ställ frågan via vår chat - så hjälper vi er.
Vi återkommer alltid med svar så snabbt vi kan.
För UF Ungdoms företag - Ni är välkomna att handla hos oss när det gäller direkta webshopsbeställningar. Vi har dock ingen möjlighet att erbjuda sponsring eller samarbeten i övrigt med UF. Betalvillkoret för UF är alltid förskott. En förskottsfaktura mailas er efter beställning och när vi emottagit betalning för den expedierar vi er beställning.
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |